CZ

Policie a pojišťovny varují: v čase dovolených mají lupiči žně

Období letních prázdnin si většina z nás spojuje s odpočinkem a pobytem mimo domov. Bohužel ne každý myslí na dovolenou. Lupiči využívají naší nepřítomnosti a tak případů vloupání do rodinných domů a bytů v letních měsících každým rokem přibývá.

Za rok 2013 eviduje Policie České republiky 4.446 případů krádeže vloupáním do bytů a 6.671 případů vloupání do rodinných domů. K těmto datům je potřeba dodat, že zhruba třetina zaznamenaných vloupání připadá na letní měsíce. Tisková mluvčí Policie ČR Vlasta Suchánková potvrzuje, že „prázdniny bývají rizikovým obdobím“. Majitelé své nemovitosti na delší dobu opouštějí, případně z důvodu větrání nechávají pootevřená okna či balkonové dveře. Zloději toho využívají a tak mnohým po návratu z dovolené připraví nepříjemné překvapení.

Podobné zkušenosti mají i pojišťovny. Například pojišťovna Allianz v roce 2011 vyplatila svým pojištěncům za škody v souvislosti s letními krádežemi 14,2 mil. Kč, v roce 2012 to již bylo 15,7 mil. Kč a v loňském roce hradila škody již ve výši 19,3 mil. Kč. I z těchto dat je tedy patrné, že trend počtu krádeží během prázdnin má stoupající tendenci.

Jak tedy zlodějům jejich aktivitu ztížit? Především investicí do opravdu kvalitního zabezpečení. Bezpečí vašeho domova začíná bezpečnostními dveřmi, které jsou certifikované ve vysokých bezpečnostních třídách. Podobně je tomu i u oken. Nicméně to nejcennější, co v domě máte - důležité dokumenty, hotovost nebo šperky a jiné cenné předměty nepatří nikam jinam, než do skutečně odolného trezoru. Takováto bezpečnostní konfigurace, kombinovaná s elektronickým zabezpečením celého objektu, bude pro případného pachatele jen těžko překonatelnou překážkou. A vy si tak budete moci v klidu užívat dovolené.

 

Zloději